- Safely cleans woods
- Contains 98% naturally derived ingredients
- Trusted for more than 100 years
- Does not contain ammonia or bleach
5+
<
>
Murphy® Oil Soap Multi-use Spray
For Multipurpose - Ready-To-Use - Spray - 22 fl oz (0.7 quart) - Fresh Orange Scent - Orange Bottle - 9 / Carton
Product Code: CPC101031CT
Product Unit: CT9
Select Product Options:
Packaged Quantity: 9 / Carton
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Colgate-Palmolive Company |
| Manufacturer Part Number | 101031CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.colgate.com/app/Colgate/US/HomePage.cvsp |
| Brand Name | Murphy® |
| Product Name | Oil Soap Multi-use Spray |
| Marketing Information | Wood cleaner spray is made with natural orange extract to deliver a clean that's more than just a shiny surface. Fresh orange scent leaves behind a lasting scent of fresh oranges to make rooms smell as clean as they look. Ready-to-use formula does not need to be diluted for immediate use straight from the bottle. Wood cleaner is perfect for cleaning finished wood furniture, cabinets, paneling, bookcases, wooden trim and more. |
| Packaged Quantity | 9 / Carton |
| Product Type | Wood Cleaner |
Product Information
| Cleaner Type | Ready-To-Use |
| Cleaner Form | Spray |
| Cleaner Volume | 22 fl oz (0.7 quart) |
| Quantity Per Container | Bottle |
| Container Type | Bottle |
| Scent | Fresh Orange |
| Composition |
|
| Application/Usage | Multipurpose |
Physical Characteristics
| Color Family | Orange |
| Product Color | Orange |
| Height | 4.10" |
| Width | 2.70" |
| Length | 10.80" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
For Multipurpose - Ready-To-Use - Spray - 22 fl oz (0.7 quart) - Fresh Orange Scent - Orange Bottle - 9 / Carton
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Ready-To-Use - 32 fl oz (1 quart) - Phosphate-free, Ammonia-free, Bleach-free - Gold Bottle - 1 EachProduct Code: CPC101163Available Next Business Day
-
Product Code: CPC101163CTAvailable Next Business Day
-
Product Code: CPC61035074Available Next Business Day
-
Product Code: CPC61035074CTAvailable Next Business Day