- Protect your documents and fingers with Smead's patent-pending, SafeShield Coated Fastener Technology
- Heavy-duty, Premium Pressboard and gusset for extra durability
- The ultimate classification folder when security and safety are most important
- Perfect for bulky files that get plenty of use
- Due to industrywide raw material discontinuation, this product has been manufactured with a different material and/or color; products may be constructed with dove gray tape along the spine
5+
<
>
Smead SafeSHIELD 2/5 Tab Cut Legal Recycled Classification Folder
8 1/2" x 14" - 2" Expansion - 2 x 2S Fastener - 2" for Folder - Top Tab Location - Right of Center Tab Position - 2 Divider - 25 pt. - Pressboard - Green - Tear Resistant - 100% Recycled - 10 / Box
Product Code: SMD19033
Product Unit: Each
Select Product Options:
Sheet Standard: Legal
Color: Green
Available Next Business Day
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN36551Available Next Business Day
-
Product Code: HAM104604Available Next Business Day
-
Product Code: HEWCE505AAvailable Next Business Day
-
Product Code: NATSP17224Available Next Business Day
-
Product Code: SMD19031Available Next Business Day
-
Product Code: SMD74226Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 19033 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | SafeSHIELD |
| Product Name | Pressboard Classification File Folder with SafeSHIELD Fasteners |
| Marketing Information | Heavy-duty classification folders feature patent-pending, SafeShield Coated Fastener Technology to help prevent paper tears, finger cuts and excessive fastener crinkling. SafeShield adds protection for papers and fingers while also reducing fastener crinkling. Fasteners on front and back panels and dividers create separate filing surfaces within one folder. These two 2" coated fasteners on the panels are in positions 1 and 3. Legal-size folder also offers a 2" expansion and is made of sturdy, 25 point Pressboard stock. The two dividers offer a 1" SafeShield-coated, twin-prong fastener and are made of 17 point stock. Folder tab is 2/5 cut. Divider tab is 3/8" high and 1/3 cut. |
| Packaged Quantity | 10 / Box |
| Product Type | Classification Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Expansion Size | 2" |
| Number of Fasteners | 2 |
| Fastener Type | 2S |
| Fastener Location | Front & Back |
| Fastener Capacity | 2" |
| Tab Cut | 2/5 |
| Tab Position | Right of Center |
| Tab Location | Top |
| Number of Dividers | 2 |
| Divider Material | Kraft |
| Divider Thickness | 17 pt. |
| Folder Thickness | 25 pt. |
| Features | Tear Resistant |
Physical Characteristics
| Color | Green |
| Product Material | Pressboard |
| Weight (Approximate) | 7.57 lb |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Description
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: PFX2157RAvailable Next Business Day
-
Product Code: SMD18732Available Next Business Day
-
Product Code: SMD18775Available Next Business Day
-
Product Code: SMD19030Available Next Business Day
-
Product Code: SMD19035Available Next Business Day
-
Product Code: SMD19075Currently out of Stock
-
Product Code: SMD19076Available Next Business Day
-
Product Code: SMD19092Available Next Business Day
-
Product Code: SMD19094Available Next Business Day
-
Product Code: SMD19095Currently out of Stock