- Find files fast with 90% larger labeling area
- Nearly double the labeling area of standard file folders
- Write larger or use more lines of description
- Fits vertical or lateral filing system
- Contains 10% recycled content, 10% post-consumer material
5+
<
>
Smead SuperTab 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
8 1/2" x 11" - 3/4" Expansion - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 11 pt. - 1 Plys - Manila - 10% Recycled - 100 / Box
Product Code: SMD10301
Product Unit: BX100
Select Product Options:
Sheet Standard: Letter
Currently out of Stock
People who bought this also bought
-
Product Code: ACM10703Available Next Business Day
-
Product Code: ACM13135Available Next Business Day
-
Product Code: ACM13151Available Next Business Day
-
Product Code: AVE27351Available Next Business Day
-
Product Code: BSN32953Available Next Business Day
-
Product Code: EVE522BP2Available Next Business Day
-
Product Code: EVEEN92Available Next Business Day
-
Product Code: PQP401000Available Next Business Day
-
Product Code: PQP405000Available Next Business Day
-
Product Code: SPRTCW01Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 10301 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | SuperTab |
| Product Name | SuperTab File Folders |
| Marketing Information | SuperTab folders are designed with 90 percent larger label area than standard folders for improved labeling. Labels are easier to see using larger text or more lines of text. Economical single-ply tabs fit any vertical or lateral filing system. Folders feature 11 point stock, extra-wide 1/3-cut tabs in assorted positions and 7/8" high tabs. Folders are scored for 3/4" expansion. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Top Tab File Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Size | 7/8" |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Number of Plys | 1 |
Physical Characteristics
| Color | Manila |
| Height | 9 1/2" |
| Width | 11 5/8" |
| Weight (Approximate) | 0.93 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN16490Available Next Business Day
-
Product Code: BSN16491Available Next Business Day
-
Product Code: BSN16492Available Next Business Day
-
Product Code: BSN78950Available Next Business Day
-
Product Code: SMD10320Available Next Business Day
-
Product Code: SMD10333Available Next Business Day